ClasseMini
Logo Youtube
logo classe mini

Mini Fastnet 2009

Douarnenez - Phare du Fastnet - Douarnenez

Organizer : Winches Club
Race director : Philippe Coatmeur
Website : www.winchesclub.com
Category : B
Crew type : double
Total nb of NM : 600
Ranking coefficient : 1,5
Announcement of results : 20/06/2009
Douarnenez has definitively become the compulsory passage for the Minis! For the 8th year, the oldest , the most prestigious of the double handed mini race will once again start from the former sardine harbour.
If you participate in only one race this year, it has be this one: the mini-Fastnet, the annual meeting for the minist family wo was met there every months of june since 2001.
Upwind, downwind, sun, rain, breeze, no wind... and cargoships.. This course can propose everything during 600 NM.

Entries/ranking

prototype

Num Bateaux Equipage Class. Temps
679 CULTISOL - Marins sans fr... Stéphane LE DIRAISON
Yann RIOU
1 4j02:16:13
198 KICKERS Sébastien PICAULT
Laurent BOURGUES
2 4j02:17:44
716 MAISONS DE L'AVENIR - URB... Henry-Paul SCHIPMAN
Pierre CANEVET
3 4j02:21:05
754 ENTREPRENDRE DURABLEMENT Bertrand DELESNE
Samuel MANUARD
4 4j02:22:33
667 FABER France Thomas RUYANT
Guillaume LE BREC
5 4j02:36:43
621 ABC ARBITRAGE Thomas NORMAND
Didier LE VOURCH
6 4j02:39:17
265 MAÏ MOANA Paul MARETTE
Stanislas MASLARD
7 4j02:46:41
348 REGION NORD PAS DE CALAIS... Pierre BRASSEUR
Thibault REINHART
8 4j02:48:24
618 CAP MONDE Olivier AVRAM
Pierre-Yves LAUTROU
9 4j02:48:44
753 MARE.DE Joerg RIECHERS
Luka BAEBLER
10 4j02:49:10
719 G.D.E. Nicolas BOIDEVEZI
Etienne BERTRAND
11 4j02:52:00
432 INTERFACE CONCEPT Xavier HAIZE
Tangi MAHE
12 4j03:03:01
260 ASSOCIATION VEOLE Sébastien MARSSET
Tom DAUNE
13 4j04:23:12
609 DESIRE Alexandre MARMORAT
Laurent MERMOD
14 4j05:55:17
291 WWW.DEPHEMERIDES.COM Sébastien STEPHANT
Thierry DUBOIS
15 4j06:44:50
491 MARCEL FOR EVER Stephan BONVIN
Julien BARNET
16 4j09:28:56
573 KASTELL ROCKETT Aymeric GARRANT
Pierre DENJEAN
17 4j09:33:07
625 LA LIGUE CONTRE LE CANCER Nicolas CHARMET
Elie CANIVENC
18 4j09:39:53
739 NACIRA 6,50 Aymeric CHAPPELLIER
Gaël LEDOUX
19 4j09:49:27
721 XANLITE Pascal CHOMBART de LAUWE
Sylvain PONTU
20 4j10:24:44
439 TAMAGOSHI 439 Caroline OLAGNE-VIEILLE
Hervé OLAGNE
21 4j12:13:05
132 MATMUT Maxence DESFEUX
Gaëtan OZENNE
22 4j15:20:04
513 YAK Maurizzio GALLO
Massimo TIENGO
23 4j20:32:05
454 GIMMICK AREAS Eric PIANI
Mathieu MORVAN
24 4j20:55:10
650 JASON Sascha SCHMID
Dominik ZURRER
25 4j21:10:50
176 REALITY Jesse NAIMARK-ROWSE
Gijs GUNNEMAN
26 DSQ
624 LAYLANE GENERALITAT VALEN... Juan Carlos OLIVA
Lucas SCHRODER
26 DSQ
117 A.S.I. - METRIQUE Guillaume BONNIOT
Laurent BONNIOT
DNF DNF
385 ULISES Anna CORBELLA
Jaume MUMBRU
DNF DNF
395 C2O Marine FEUERSTEIN
Benoît LENGLET
DNF DNF
419 VROON EXPRESS Matt TRAUTMAN
Riccardo APOLLONI
DNF DNF
736 NOUVELLE CALEDONIE Antoine RIOUX
Philippe BARD
DNF DNF

production boat

Num Bateaux Equipage Class. Temps
488 WWW.ACCENT21.ORG Lionel RUBIO de TERAN
Nicolas BUNOUST
1 4j09:10:43
552 EOLE génération GDF Suez Sébastien ROGUES
Matthieu SOUBEN
2 4j09:29:03
674 PORT A SEC GUY BEAUDART Davy BEAUDART
Sébastien MESURE
3 4j09:40:18
435 TCHUDA POPKA Charlie DALIN
Nick BUBB
4 4j10:45:24
473 ZERLINE Jean-Claude GUILLONNEAU
Jonas GERCKENS
5 4j10:52:34
514 WWW.BCOMBIO.COM Luce MOLINIER
Bertrand CASTELNERAC
6 4j10:53:03
539 REPERAGE ARCHITECTURE Henri MEYNIEL
Benoit LAURIERE
7 4j10:56:09
483 SURFRIDER FOUNDATION Fabien SELLIER
Damien MOREAU
8 4j11:04:39
599 PARRAINER UN ENFANT Yves RAVOT
Pierre REIBEL
9 4j11:05:56
502 TRAITEUR DE PARIS Yann SASSY
Loïc LE GARREC
10 4j11:08:18
486 TCHAO Benoit AMALRIC
Cédric MALENGREAU
11 4j11:12:23
697 GROUPE QUALITEL Amaury FRANCOIS
Gaëtan AUNETTE
12 4j11:14:11
480 CONRAD COLMAN SAILING Conrad COLMAN
Armand de JACQUELOT
13 4j11:37:50
722 D2 MAREE HAUTE Pierre ROLLAND
Thomas CARDRIN
14 4j12:00:43
672 PHOENIX Alexandre SCRIZZI
Jean-Marc ALLAIRE
15 4j12:01:47
576 LE GOUESSANT AQUACULTURE Antoine BARNAUD
Nicolas GORON
16 4j12:05:50
446 KOATI Emmanuel RENAUD
Armelle GEGADEN
17 4j12:11:58
512 AVENTURE DU LARGE.COM Cyril HOEBLER
Pascal BRAUD
18 4j12:13:07
758 MEDIABREIN C1 D2 Christa TEN BRINKE
Ysbrand ENDT
19 4j12:33:08
481 MCOM Vincent PILATO
Matthieu CORBEL
20 4j12:39:41
744 EL NONO C1 D2 Bruno SIMONNET
Isabelle MAGOIS
21 4j13:27:00
633 BEA Hervé MOAL
Charles EUVERTE
22 4j13:51:10
245 UBIK245 Julien MASSON
Benoit LE GUENNEC
23 4j14:03:50
504 MANU POKI / AVICO Mathis PROCHASSON
Jérôme SAMSON
24 4j14:36:05
472 MASOCO BAY Delphine BARNAUD
Hervé PIVETEAU
25 4j14:50:06
519 CRISTALLJOIA Didac COSTA CARCERENY
Xavi GES CROSS
26 4j15:10:02
612 BOUDLIK Antoine THIBAULT
Monika MRAZOVA
27 4j15:26:02
544 CASINO LUGANO Andrea ROSSI
Stefano PALTRINIERI
28 4j15:30:53
668 ORCA Régis GARCIA
Samuel DUFOUR-KOWALSKI
29 4j15:35:42
602 NED 602 Robert ROSEN JACOBSON
Timothy CARRIE
30 4j16:30:20
507 GOLDEN APPLE Luca TOSI
Michele MIEGGE
31 4j16:31:00
236 HAMTARO Sandrine BERTHO
Sigrid LONGEAU
32 4j16:34:10
742 TOU KOREK C1 D2 Nicolas GERARD
Delphine GRISON
33 4j16:45:37
627 DIJS.NET Alfred DIJS
Michiel PALS
34 4j17:37:03
535 LE GUERRIER PACIFIQUE 2 Julien COULOUARN
Sidney PINCAUD
35 4j18:43:42
659 MAD SPANIEL Geoff DUNIAM
Michael THROWER
36 4j19:10:56
322 LE HAVRE 76 LARGE Etienne BLOT
Jean MOLLET
37 4j19:22:22
452 AL DENTE Quentin GOURDOL
Charles-Eric VIGUIE
38 4j23:02:50
230 MINIMUM Serge BERTRAND
Fabrice GUYON
DNF DNF
280 ALAKALUF Rozenn LE GARREC
Anne-Laure BERTIN
DNF DNF
579 CACHACA Lucas MONTAGNE
Loïc LE BRAS
DNF DNF
733 SHEBANG Marc VERTES
Maxime DOLET
DNF DNF
746 KOLIBRI C1 D2 Marc BECQUET
Louis-Marie BILLOT
DNF DNF
Legal information                     ©2009-2014 Azimut Communication - Website design & Interactive kiosks                     fil-rss